Kimim?

Eğitim İdil Güney Şimşek (17 Şubat 1988, İstanbul) Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra sosyal bilimlere olan ilgisiyle lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde aldı ve Erasmus programı kapsamında bir sene Paris’te Sciences Po’da okudu. “Hukuk Çerçevesince Ötanazi: Yaşam Hakkının Dokunulmazlığı İlkesine Rağmen Birey Ölme Hakkına Sahip Olmalı mıdır?” konulu bitirme teziyle bölümden mezun oldu. Eğitimine Galatasaray Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tezli Sosyoloji Yüksek Lisans programı ile devam ederek “Kimlik Stratejileri olarak Gençlerin Müzik Dinleme Pratikleri: İstanbul’da Sosyolojik Bir Çözümleme” başlıklı teziyle 2015 senesinde mezun oldu. Almanca, Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

Kariyer Yüksek lisans yaptığı sene reklam sektöründe çalışmaya başladı. Kreatif ajans kökenlidir. 6 yılı aşkın bir süre zarfı boyunca hem ajans hem de marka ekibinde reklam yazarı ve marka iletişim stratejisti poziyonlarında görev aldı. Sağlıktan eğitime, modadan yeme-içme, eğlence sektörüne uzanan bir yelpazede pek çok markanın yönetimine ilişkin projeler geliştirdi (Acıbadem, Altınbaş, Bigchefs, Suwen, İsfanbul (Vialand), Vega Okulları ve niceleri) ve pek çok markanın yaratım ve kurumsal kimlik oluşturulması, konumlandırılması süreçlerinde yer aldı. ( La Pianta Cafe Maslak 42, Anvogg Shearling ve niceleri)

2019 senesinde akademik temeli sosyal bilimler, profesyonel mesleği reklamcılık ve bu zamana dek aldığı tüm eğitimler ve hobileri kapsamında disiplinlerarası bir yaklaşımla eğitim ve sanat alanında ikinci bir kariyer yolculuğuna çıkmaya ve projeler geliştirmeye karar verdi. Çocuk kitabı yazdı, kısa film ve şarkı sözü yazarlığı çalışmaları yaptı. Çeviri oyun yarışmasında Fransızca oyun çevirisiyle ödül kazandı. Bir yandan sanatsal üretim çalışmalarını sürdürürken diğer yandan reklamcı kimliğini ve bakış açısını koruyarak eğitimcilik kariyerine başladı.

İstanbul Drama Sanat Akademisi’nde MEB onaylı Yaratıcı Drama Liderliği/Eğitmenliği Programı’na katıldı. Üniversite öğrencilerine yönelik kurguladığı “Yaratıcı Drama Yöntemiyle Reklamcılık” başlıklı bitirme projesiyle mezun oldu. Yetişkinlere yönelik mesleki ve kişisel gelişim atölyeleri düzenledi.  Bir süre özel bir okulda okul öncesi, ilkokul ve ortaokul kademesindeki çocuklarla çalışmayı da deneyimledi. Dormen Akademinin kurumsal iletişim ve marka yönetimi süreçlerinde de yer aldı. Yetişkinlere yönelik online drama atölyesi tasarladı.

Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde MEB onaylı Seslenlendirme ve Dublaj eğitimini tamamlayarak seslendirme alanında mesleki yeterlilik kazandı. Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı GETEM’de çocuk kitabı seslendirerek gönüllü okuyuculuk yaptı. Kişisel projesi olan “Sesli Denemeler”e başladı ve freelance işler yaptı.

2021 Ocak ayında Bağımsız Kültür & Sanat Gazetesi Gazete Sanat’ta köşe yazıları yazmaya başladı. Gazete Sanat Radyoda Gazete Sanat Haberleri (Mart 2021-Kasım2021) seslendirdi. Aralık 2021 itibariyle Gazete Sanat Youtube kanalında Sanat Söyleşileri moderatörlüğü yapmaya başladı.

2021 senesinde İstanbul Kent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi statüsünde çalışmaya başladı. Eş zamanlı olarak eğitimde sanat uygulamalarını teşvik etmek ve sanatta uzmanlaşmak niyetiyle doktora yapmaya karar verdi. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Anasanat Dalına bağlı Müzik ve Sahne Sanatları doktora programı öğrencisidir. 2022 senesinde ilk solo piyano parçası “Fırtına Dalgası“, On Air Music Co etiketiyle yayınlandı. Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi’nde çalışmaktadır.

Sanat Küçük yaşta piyano ile müzik sevgisiyle buluşan İdil Güney Şimşek, sanat eğitimini teşvik eden Avusturya Lisesi’ni koro ve dans kulübü çalışmalarında yer alarak bitirdi. Zaman içinde arjantin tango, latin dansları ve sirtaki dersleri aldı. Pablo Veron, Pablo Tegli gibi isimlerin tango workshoplarına katıldı. Filiz Özay’dan şan-vokal dersleri alarak şarkıcılık atölyesine katıldı. Müzik Performans “Düşler Gerçeğe” konserlerinde yer aldı. Kadıköy Güzel Sanatlar’da yetişkin tiyatrosu eğitimi aldı ve sahnelenen “Kaktüs Çiçeği” oyununda rol aldı. Ekip Kule Tiyatro “Mavi’nin Hikayeleri” isimli çocuk oyununda yer aldı. Seslendirme ve dublaj eğitimiyle “mikrofon oyunculuğu” alanında da amatör ve profesyonel çalışmalarda bulundu. Dormen Akademi’de Haldun Dormen’in yönettiği “Müzikallere Selam” isimli müzikal kolaj gösterisi kapsamında müzikal oyunculuk eğitimi aldı. Beden perküsyonu eğitimine katıldı. Müzik eğitimlerine devam etmekte ve yazarlık, drama ve seslendirme alanındaki çalışmalarını sürdürmektedir.

Kişisel Gelişim Haliç Üniversitesi onaylı Sanat Terapisi, Mindfulness Institute “Bilinçli Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi”, Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği “Temel Psikoloji”, İstanbul NLP Koçluk, Nlp Uygulayıcısı sertifika programlarına ve Uygulamalı Duygusal Özgürleşme (EFT) seminerine katıldı. Yeditepe Üniversitesi “Eğiticinin Eğitimi” sertifika programına katıldı.

%d blogcu bunu beğendi: